Catering kontra restauracja - na co się zdecydować przy organizacji przyjęcia rodzinnego?
Organizujesz imieniny, twoja babcia obchodzi 80. urodziny, a może twoi rodzice mają okrągłą rocznicę ślubu? Chcesz urządzić wyjątkowe przyjęcie, które na długo zapadnie wszystkim w pamięci? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Urządzenie przyjęcia w domu to ogromne wyzwanie pochłaniające wiele czasu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na spotkanie w gronie rodzinnym w eleganckiej restauracji. Takie rozwiązanie może być jednak kłopotliwe dla starszych i schorowanych osób. Dla nich już sam transport może być problemem, a spędzenie kilku godzin w obcym miejscu może wywoływać uczucie dyskomfortu.
Najlepszym rozwiązaniem tego typu dylematów jest zamówienie cateringu na imprezy. W takiej sytuacji pozostaje ci jedynie sprzątanie i udekorowanie mieszkania czy domu. Zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów, powierzając przygotowanie jedzenia profesjonalistom. Starsze osoby będą czuły się rewelacyjnie, mając przy sobie wszystkie leki, ulubiony fotel lub kanapę oraz ukochane zwierzęta. Jeśli masz dom z ogrodem, a przyjęcie odbywa się w porze letniej, będzie można ustawić na zewnątrz leżaki i zabawki ogrodowe. Dzieci nie będą narzekać na nudę, a dorośli zaczerpną trochę słońca i świeżego powietrza. W ten sposób rodzinny obiad zamieni się długie party, które pozostanie w pamięci gości na zawsze.
Jakie jedzenie wybrać na rodzinne przyjęcie?
Goście z pewnością docenią smak tradycyjnych potraw, jednak jeśli chcesz ich zaskoczyć, zamów coś z kuchni śródziemnomorskiej lub azjatyckiej. Oryginalne dania sprawią, że spotkanie rodzinne zapadnie w pamięci gości na długo. Wygodną formą podania jedzenia jest bufet, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie masz pewności, jakie potrawy zamówić, poradź się specjalistów z firmy cateringowej. Na spotkaniu możesz ustalić wszystkie szczegóły dotyczące usługi cateringu. Atrakcją party w ogrodzie z pewnością staną się lody tajskie. Nie zapomnij o osobach na specjalnej diecie. Dowiedz się wcześniej, kto nie je cukru, kto – glutenu, a kto jest weganinem.